Seyhan İşitme Cihazları Adana 03222250045

Seyhan İşitme Cihazları


 Seyhan işitme cihazları

Oticon işitme cihazları
ReSound İşitme Cihazları
Siemens İşitme Cihazları
İnterton İşitme Cihazları
(0543)  623 73 00

İşitme cihazları genel olarak analog ve digital olmak üzere 2'ye ayrılırlar. Digital cihazlar teknolojik olarak daha avantajlıdırlar. İşitme cihazları takılan bölgeye göre de kulak arkası, kulak içi, kanal içi, gözlük tipi, cep tipi gibi kategorilere ayrılırlar. Kulak arkasındaki kemik içine bir ameliyatla yerleştirilerek (koklear implant) kullanılan cihazlar da vardır.

İşitme Cihazı Seçiminde Nelere Dikkat Edilir ? işitme cihazının tip ve modeline karar verirken belirli kriterler göz önünde tutulur. İşitme kaybının derecesi, işitme kaybının hangi frekanslarda olduğu, konuşmayı anlama derecesi, kulaktaki hastalığın ne olduğu ve hastanın tercihi önemlidir.

Hangi Kulağa Takmak Gerekir ? Sadece bir kulağın işitme kayıplı olduğu durumlarda o kulağa işitme cihazı takılması gerekir. Ancak iki kulakta da işitme kaybı varsa cihazın hangi kulağa takılacağına duyulan sesi anlama yüzdesine bakarak karar verilir. Ancak tek yönlü iştmenin arttırılması sesin yönünün ayırtedilmesi açısından yeterli olmayabilir. BUnedenle her iki kulağa da cihaz takılması daha uygun olabilir.

İşitme Cihazı Kulağı Tembelleştirir mi? Bu konudaki araştırmalar göstermiştir ki İşitme cihazlarının kulağı tembelleştirmesi ya da mevcut hastalığın ilerlemesine sebep olması gibi bir durum yoktur.

Ancak işitme cihazının doğru ve yetkili kişlerden alınmadığı durumlarda eğer hastaya uygun olmayan özellikle de gereğinden fazla güçlü bir cihaz uygulandığında cihaz işitmeye zarar vererek, işitme kaybının ilerlemesine sebep olbilir. Yada gereğinden düşük bir kazanca sahip cihaz uygulandığında hasta cihazdan fayda görmeyerek AYIRT etme dercesinin düşmesine neden olabilecektir.

Cihaza Alışmak İçin Ne yapmalıyım? İşitme cihazına alışma yaşa, işitme kaybının derecesine, süresine ve işitme cihazını kabullenme isteğine bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Cihaza alışma pratik, sabır ve zaman ister, fakat sonuç sevindiricidir. Bu alışma süresinde hasta rahatsız olursa cihazı çıkarıp 1-2 saat ara vermelidir. Her gün bir gün evvelden biraz daha fazla süreyle cihaz kullanılması önerilir. İşitme cihazına tam olarak alışmak için 2-3 ay yeterlidir. Unutulmaması gereken işitme cihazı sadece konuşmayı değil, çevredeki tüm sesleri hastaya duyuracaktır. Zaman içinde unutulmuş olan bu sesler ilk günlerde hastayı rahatsız edebilir. Alışma sürecinde genel olarak şunlara dikkat edilebilir:

İlk üç gün:

 • İşitme cihazı ilk bir hafta sadece evde kullanılmalıdır.
 • Cihaz takıp rahat duyulabilecek şekilde ayarlanmalıdır.
 • Evde dolaşıp, değişik sesler dinlenmeli (Gazete hışırtısı, hapşırma, öksürme saat, telefon zili gibi)
 • Kişi kendini sinirli veya yorgun hissederse cihazı kapatıp ara vermeli. Bir müddet sonra cihaz tekrar takılmalıdır.
 • Kişi yüksek sesle gazete veya kitap okuyup kendi sesini kontrol etmeli
 • Sadece bir kişi ile konuşup, konuştuğu kişinin yüzüne bakarak ve sonra da bakmadan konuşulanı anlamaya çalışılmalı. Başlangıçta konuşan kişinin yüzüne bakmak anlamayı kolaylaştırır.

İlk hafta :

 • Evde günlük işler yaparken cihaz takılıp, değişik sesler dinlenmeli (kapı çarpması, su kaynaması, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge gibi) ve bu seslere alışılmaya çalışılmalıdır
 • Hasta duyduğu sesin kaynağını bulmaya çalışmalı (trafik sesi mi?, süpürge sesi mi?)
 • Hastaya TV’ de haberleri izlemesi önerilir.

Bir haftadan sonra:

 • Hasta işitme cihazını gün içersinde takabilir.
 • Grup konuşmalarında cihazını kullanmaya başlayabilir.
 • Hastadan AYIRT etmekte zorlandığı kelimeleri bir yakınına söyleterek, ilk önce dudaklarına bakarak daha sonra başka bir yöne bakarak söylenen kelimeleri tekrar etmeye çalışmalıdır.
 • Artık dışarı çıkıp çevre sesleri dinlemelidir.
 • Hasta konuşmalar sırasında anlamadığı bir şey olursa, sözü tekrarlatmayı isteyebilir.
 • İkinci haftada artık cihazı tiyatro, sinema, bale gibi kalabalık ortamlarda kullanabilir.
 • Hasta kalabalık ortamlarda mümkün olduğunca bir kişiyle konuşmaya çalışmalıdır.
 • Artık hasta cihazını uyumadığı,banyo yapmadığı , havuza denize girmediği zamanlarda sürekli olarak takabilir.   
2481 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın